sobota, 1 lutego 2014

coś na początek...

Ten blog został stworzony,aby omówić pojęcie grafiki  komputerowej, jej rodzaje i troszkę historii J
A więc, zajmijmy się w tym poście definicją grafiki komputerowej. Jest to dziedzina informatyki, która zajmuje się wytwarzaniem obrazów rzeczywistych bądź fantastycznych, za pomocą technik komputerowych. Obecnie grafika komputerowa jest powszechnym narzędziem stosowanym w nauce, technice oraz rozrywce.

W informatyce możemy rozróżnić trzy dziedziny, które zajmują się obrazem:
1)grafika komputerowa;

2)przetwarzanie obrazu;

3)rozpoznawanie obrazu.

Dziedziny rozpoznać można poprzez dane wejściowe oraz dane wyjściowe.
1) Grafika komputerowa – dziedzina zajmująca się generowaniem obrazów metodami cyfrowymi. Danymi wejściowymi jest opis natomiast wyjściowymi obraz




Przykładami są gry komputerowe czy też efekty specjalne w filmach.

2) Przetwarzanie obrazów – dziedzina zajmująca się reprezentacją obrazów oraz algorytmami ich obróbki. Danymi wejściowymi jak i wyjściowymi jest obraz. Dobrym przykładem jest obróbka zdjęć.


3)Rozpoznawanie obrazów – zamiana(konwersja) obrazów cyfrowych na opis w celu dalszej obróbki.
Dane wejściowe jest to obraz który zamienia się na opis. Przykładem jest rozpoznawanie twarzy czy analiza danych biometrycznych w systemach autoryzacji(np. na lotniskach w Stanach Zjednoczonych czy Australii)

Sposoby przedstawiania obrazów:       
-obraz 
-klatka po klatce (sekwencja klatek może być rysowana, coś w stylu Power Pointa czyli mamy możliwość przechodzenia do następnego „slajdu”)
-animacja (Obrazy zmieniają się płynnie, np. postacie filmowe takie jak Nemo, Kubuś Puchatek itp. itd)
-program interaktywny(tutaj to użytkownik ma moc boga i on jest odpowiedzialny za kontrole sposobu, w jaki generowane są klatki za pomocą  myszy komputerowej albo klawiatury . Tutaj najlepszym przykładem są po prostu gry komputerowe)



Podziękowania dla:

 http://www.wsa.edu.pl/platforma-edukacyjna.html?file=tl_files/materialy_pomocnicze_do_wykladow/Grafika/1_Wprowadzenie%20do%20grafiki%20komputerowej.pdf

oraz 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz